
Hogyan értelmezi a háborítatlan szülés fogalmát dr. Szuromi András szülész nőgyógyász? (X)
"A fogalom meghatározása Frederic Leboyer nevéhez fűződik.

E szerint a szülést követően a babát az anya hasára tesszük és várunk a köldökzsinór elvágásával, míg a pulzáció meg nem szűnik. Nem fürdetjük meg az újszülöttet, hiszen az értékes magzatmáz védelmezi a kisbaba bőrét és fontos szerepet tölt be az úgynevezett primer bőrkolonizációban is. Mindig figyelünk az újszülött gyengéd érintésére, ez kiemelt jelentőséggel bír. A szülés alatt nem alkalmazunk rutinszerű gátmetszést, nem kötünk be fájáserősítő infúziót, hanem türelemmel, gátvédelemben vezetjük a szülést. Próbálunk csendes, meleg, lehetőleg nem túl világos, kicsit „anyaméhszerű” miliőt teremteni az újszülött érkezéséhez. Praxisomban kiemelt szerepet kap a várandósság és szülés alatt a homeopátiás szerek alkalmazása.
Úgy tapasztalom, a szülészeti gyakorlatba túlságosan beépült a rutinszerű gátmetszés és az oxytocinos fájáserősítés, a szülés túlzott „siettetése”. Érdemes figyelembe venni, hogy nincsen két egyforma ember, így két egyforma kismama és szülés sem: nem kell mindenkinek ugyanolyan ütemben világra hozni a gyermekét, ameddig az anya és a baba is jól vannak, nincs miért beavatkozni a szülés folyamatába, a „gátvédelem” szó pedig tulajdonképpen ebben a helyzetben a türelem szinonimája.
TÜRELEM AZ ANYUKA, AZ ORVOS ÉS A SZÜLÉSZNŐ RÉSZÉRŐL: HA HAGYJUK A SAJÁT ÜTEMÉBEN SZÜLETNI, AKKOR VAN RÁ ESÉLY, HOGY KÍMÉLETESEN, CENTIRŐL CENTIRE A BABA FEJE TÁGÍTSA KI LASSAN A GÁTAT, ÍGY ELKERÜLHETJÜK A – SOKSZOR IGENCSAK DURVA – GÁTMETSZÉST.
Az oxytocinos fájáserősítésnek fontos szerepe van, ha a szülés nem halad a megfelelő tempóban, de mindez nagyon szubjektív. Nem szabad figyelmen kívül hagyni az egyéni sajátosságokat, gyakran az is elég az összehúzódások beindulásához, ha változtatunk a testhelyzeten, ha hagyjuk, hogy a kismama egyen vagy igyon valamit, esetleg elmenjen zuhanyozni. A szülés folyamatát gyengéd gyógymódokkal, pl. homeopátiás szerekkel támogatjuk.
Egyre több tudományos cikk tér ki a szülés alatt alkalmazott túlzott mennyiségű oxytocin káros hatásaira, melyek összefüggésben állhatnak a gyermekkorban jelentkező hormonproblémákkal, okozhatnak emésztési zavarokat vagy lány gyermekeknél a petefészekre is káros hatást gyakorolhatnak."
Érdekel a téma? Csatlakozz hozzánk június 16-án este 7 órától, amikor dr. Szuromi András tart ingyenes online előadást a hábortatlan szülésről.
Ajánló
GYORSKERESŐ
mom ON board
babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő
babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő
Napi
Pozitívnak lenni nem azt jelenti, hogy mindenbe belenyugszunk. Sokkal inkább, hogy a jó megoldás reményében felkutatjuk az erőforrásainkat, és azt tesszük, ami helyes és megfelelő.