babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 11.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Szia Anya! Képzeld, most már akkora vagyok, mint egy füge – majdnem 4 cm hosszú! Egyre inkább kisbabára hasonlítok, igaz? A fejem még nagy, de a testem elkezd kiegyenesedni, és a nyakam is formálódik. A szemeim már nem oldalt vannak, hanem szépen előre vándorolnak. A fülecskéim is a végleges helyük felé kúsznak.A kezeimet már hajlítom a könyökömnél, és az ujjaim is elkezdtek külön mozogni – hidd el, próbálgatom, hogyan kell ökölbe szorítani! Már mocorgok is, de te még nem érezheted.

 

 

11. hét – Baba 

 

A szívem erősen dobog, és a vér már kering a testemben. Most alakul ki a rekeszizmom, és a belek is szépen húzódnak vissza a hasüregembe.Most már tudok nyelni, pislogni és az izmok is elkezdtek működni – a mozgásom egyre finomabb, gyakorlottabb. Az agyam hihetetlen tempóban fejlődik, percenként több ezer idegsejtet hozva létre. A tüdőmben kialakulnak a légutak, a belek pedig befejezik vándorlásukat a hasüregbe. 

 

A méhlepényed mostanra már stabilan működik, és egyre több funkciót vesz át: táplál, oxigént szállít és elszállítja a felesleges anyagokat. A végtagjaim már mozdulnak – próbálgatok integetni is odabent, bár ezt még nem érzed.Egyre ügyesebb vagyok, anya, és most már tényleg sok mindenem működik – napról napra ügyesebb leszek! 

 

Biológiai háttér 

 

A magzat hossza 40–50 mm, és súlya kb. 8–10 gramm. A végtagok már jól felismerhetők, az ujjak szétváltak, és megindult az izommozgás – reflexszerű mozdulatokra is képes. A szív négy üregre tagolódott, a máj, vese, lép már működésbe léptek. A rekeszizom kialakulásával megjelenhetnek a magzati „csuklások” is, amelyeket az anya még nem érez. 

 

Az agy rendkívül gyorsan fejlődik, a gerinczáródás befejeződött. A külső nemi szervek fejlődnek, de még nem lehet biztonsággal megállapítani a baba nemét.

 

Tipp a hétre

  

Az ultrahangon már sok mindent láthatnak belőlem – a fejem, a gerincem, a kis végtagjaim. Ha még nem voltatok, érdemes most bejelentkezni az első genetikai szűrésre, ahol alaposan megnéznek engem! A hallásom még nem működik, de már reagálok az érintésedre és a saját mozdulataimra. Ha beszélsz hozzám, mesélsz, énekelsz, azzal már most megalapozod a kapcsolatunkat – még ha ezt most csak sejteni tudom is. 

 

11. hét – Mama

 

Ahogy közeledsz az első trimeszter végéhez, a szervezeted lassan alkalmazkodik a terhességhez. A kellemetlen tünetek – például az émelygés, fáradtság – sokaknál mérséklődni kezdenek. A méhed már grapefruit méretű, és lassan emelkedni kezd a hasüregbe – ezért érezhetsz enyhe feszülést vagy szúró érzést. 
 

Lehet, hogy a bőröd változik: az ösztrogén miatt ragyogóbbnak tűnhet, vagy éppen zsírosabbá válik. A mellbimbó körül a bőr sötétedhet, és apró dudorok jelenhetnek meg – ezek a Montgomery-mirigyek, amelyek a későbbi szoptatásban segítenek.

 

A hangulatod továbbra is hullámozhat – ez normális. Próbálj naponta pihenni, és engedd meg magadnak az érzéseid megélését. 

 

Tipp a hétre

 

Írd össze a kérdéseidet a 12. heti kombinált szűréshez – például a genetikai kockázatokról, a méhlepény állapotáról, és arról, mit jelezhet az ultrahang alapján mért tarkóredő. 

 

Használd ki az energiád visszatérését és kezdj el naponta legalább 30 percet sétálni. A mozgás javítja a vérkeringést, csökkenti a puffadást, és támogatja a testi-lelki jóllétedet is. Kérdezd meg a védőnőt, milyen mozgásformák a legmegfelelőbbek a te várandóssági állapotodhoz. 

 

Ajánlott teendők: 

  • Kérj időpontot a 12. heti kombinált szűrésre (ultrahang + vérvétel), ha még nem tetted meg. 
  • Tájékozódj a választható genetikai szűrésekről (pl. NIPT – Neobona, NIFTY, Panorama), hogy időben tudj dönteni. 
  • Figyelj a rendszeres, könnyed testmozgásra: napi séta, kismamatorna vagy vízitorna segít fenntartani a keringést és javítja a közérzeted. 
  • Fordíts figyelmet a pihenés minőségére: a bal oldalon fekvés segíti a méhlepény jobb vérellátását. 
  • Magnézium szedésének megfontolása: A magnézium segíthet csökkenteni az éjszakai lábikragörcsöket, az ingerlékenységet és a korai méhösszehúzódásokat. Különösen javasolt, ha stresszes vagy, fáradékony, vagy izomgörcsöket tapasztalsz. A napi 250–400 mg dózis a legtöbb kismamának biztonsággal ajánlható – orvosi egyeztetéssel. 
  • Kérj időpontot a 12. heti ultrahangra (kromoszóma-rendellenességek kockázatbecslése). 

  

🔬 Vizsgálatok és gondozás 

 

Kombinált teszt vérvétel: ha a 12. heti genetikai ultrahang előtt szeretnél részt venni a kombinált szűrésen (PAPP-A, ß-hCG).  

 

TORCH panel, HIV, hepatitis: ha eddig nem történt meg, a 11–12. hétig javasolt pótolni.  

 

Rh-negatív anyák esetén: ellenanyagszűrés ismétlése vagy pontosítása az első gondozás részeként.

 

Első ultrahang időpont megerősítése: 11+0 és 13+6 hét között a 12. heti szűrés pontos időzítése fontos.  

 

Magánrendelésen elérhető lehetőségek: 

  • NIPT-teszt mintavétel (akár otthonról is) 
  • részletes 2D/3D ultrahang biometriai mérésekkel, kromoszóma-rendellenességek kockázatbecslése. 
  • genetikai tanácsadás (magas életkor vagy családi előzmény esetén). 
  • Kombinált teszt (ultrahang + PAPP-A és ß-hCG vérvétel) 

 

Ajánlott kiegészítők: folsav, D-vitamin, vas, omega-3 és magnézium – orvosi javaslat szerint.

 

Hasznos tipp: a magnézium nemcsak izomvédelemre jó, hanem segít a stresszkezelésben is. A 11. héttől kezdve sok kismama jobban tolerálja a táplálékkiegészítőket, így ez ideális időpont lehet a rendszeres pótlás bevezetésére. 

 

Védőnő: védőnőddel másodszor is találkoztok, ahol testsúlymérés, vérnyomásmérés és tanácsadás fog történni. 

 

📌 Fontos megjegyzés: A információk kizárólag tájékoztató és edukációs célt szolgálnak, nem helyettesítik a személyre szabott orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. Minden esetben javasolt szülész-nőgyógyásszal, háziorvossal vagy védőnővel konzultálni az egyéni egészségi állapot alapján. Az ismertetett vizsgálatok közül több opcionális lehet, vagy csak bizonyos esetekben indokolt – különösen, ha már korábban elvégezték őket. Ezek ismétlése kizárólag orvosi javaslat alapján történjen. A leírtak nem minősülnek sem diagnózisnak, sem terápiás javaslatnak, és nem tekinthetők hivatalos egészségügyi ellátásnak. A tartalmak alapján meghozott egyéni döntések következményeiért – beleértve az egészségügyi kockázatokat vagy esetleges elmulasztott kezeléseket nem vállalunk felelősséget.

Ajánló

A táplálkozás kezdete
Itt az idő, lépni kell!
Csodák és nehézségek

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Az bukkan fel az életedben, akire elég érett vagy, aki most a legtöbbet tud segíteni neked, és akinek te is a legtöbbet tudsz adni, akivel a leginkább passzoltok egymáshoz. Adok-kapok kapcsolat az egész, de mégis van valami olyan mélysége, hogy akár az egész életedet végigkövetheti.

- Oravecz Nóra -

A legjobb baba ajándék!