babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Mit érdemes tudni a pelenkakiütésről? (X)

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

A gyermek nem kis felnőtt, a csecsemő pedig nem egyszerűen kicsi gyermek. Ez a megállapítás a bőrre is igaz. A bőrfelület testtömeghez viszonyított aránya a születéskor a legnagyobb. A bababőr azonban nemcsak matematikai adatait tekintve tér el a felnőttekétől.

 

A babák bőre a felnőttekéhez képest lényegesen vékonyabb, szerkezete sokkal kevésbé tagolt, ezáltal érzékenyebb és sérülékenyebb. Az irritáló tényezők gyorsabban és kifejezettebben fejtik ki hatásukat a babák bőrén, mint a felnőttek esetén. A babák bőrén a faggyú- és verejtékmirigyek sűrűbben helyezkednek el, emiatt melegben gyakoribbak a „kiütések”. A bababőr vízben gazdag, de zsírszegény, könnyebben kiszárad. A szervezet és a bőr kellő hidratáltságának biztosítása életkortól függetlenül, mindenki számára fontos, babák esetén erre fokozottan kell ügyelni.

 

Bőrünkön jótékony hatású baktériumok élnek, nélkülük a bőrönnagyon könnyen telepednének meg kórokozó mikroorganizmusok. A szervezetben élő jótékony baktériumok összefoglaló elnevezése normál flóra, értelemszerűen a bőr jótékony baktériumait röviden bőrflórának nevezzük. A csecsemők bőrflórája eltér a felnőttekétől.

 

A babák bőrének sajátságai is hozzájárulnak ahhoz, hogy a pelenkával fedett bababőrön gyakran lép fel pelenkakiütés. Kiváltó oka, hogy a vizelet karbamidot (ureát) tartalmaz, ami a bélbaktériumok által termelt egyik enzim (ureáz) hatására a pelenkában ammóniává alakul. Az ammónia fontos szerepet játszik a pelenkakiütés kialakulásában: a bőrfelület pH-jának növekedését okozza, ez megnöveli a széklet proteáz (fehérjebontó) és lipáz (zsírbontó) enzimeinek aktivitását, ami végül is a bőrirritációhoz vezet. (5.)

 

A pelenkakiütés gyakori csecsemőkori bőrprobléma, nemzetközi adatok szerint a babák közel felét érinti. Az első életévben minden negyedik orvosi vizsgálatra bőrgyógyászati okok miatt kerül sor. (5.)

 

Bár a pelenkakiütés elsősorban nem fertőzéses jellegű, a csecsemők tápcsatornájában levő gomba, a Candida albicans is elszaporodhat a pelenkával fedett területen. A Candida albicanst véglegesen csak egyéves kor után szorítja ki a normális bőrflóra. Amennyiben a Candida a pelenkával fedett területen túlszaporodik, nagy és összefolyó vörös foltokkal jellemezhető gyulladásos tüneteket válthat ki. Ennek gyanúja esetén a babát meg kell mutatni szakorvosnak.

 

A pelenkakiütést ronthatja a rossz minőségű pelenka vagy a hintőpor okozta dörzsölés, allergizáló ápolószerek vagy mosószerek alkalmazása és a higiéné hiánya.

 

Anyatejes csecsemőknél ritkábban fordul elő pelenkakiütés, ami azzal magyarázható, hogy az anyatejes babák székletének baktériumflórája kedvezőbb, a széklet pH-ja alacsonyabb, kevesebb enzimet tartalmaz. A tápszer és egyéb táplálék bevezetésekor, a széklet baktériumflórája megváltozik, a széklet vegyhatása lúgos irányba tolódik el. (5.)

 

A babák életében is számos olyan helyzet adódik, amikor a pelenkakiütésük fokozódik. A hozzátáplálás mellett ilyen egy társbetegség, antibiotikus kezelés, de ilyen a fogzás is.

 

A tejfogak áttörése 6 hónapos kor körül kezdődik. Előfordul, hogy már születéskor is jelen van 1-2 alsó tejfog, elhúzódó fogzás esetén pedig jóval a 6 hónapos kor után jelennek meg az első tejfogak. 3 éves korig összesen 20 tejfog bújik ki. A fogzáshoz a legtöbb csecsemőnél enyhe tünetek társulnak. Ilyenek az étvágytalanság, a széklet állagának megváltozása, hőemelkedés. Fogzáskor gyakran megváltozik a széklet összetétele és az arra hajlamos babáknál kifejezettebbé válik a pelenkakiütés.  (6.)

 

A korai hozzátáplálásról igazolódott, hogy emésztőszervi panaszok forrása lehet, tehát a helyesen táplált baba a fogzás kezdetekor még szopik, esetleg tápszert kap. Később, amikor már szilárd táplálék is szerepel az étrendben, új fog megjelenésekor inkább a pépes állagú, könnyen lenyelhető táplálékot részesítsük előnyben. Kerülendő a savas táplálék és ne ilyenkor gondoljunk új ízek bevezetésére.

 

A fentieken túl, általában mit tehetnek a szülők a pelenkakiütés megelőzésére?

  • Gyakran cserélje a baba pelenkáját.
  • Amikor pelenkát cserél a baba számára, mossa le a területet enyhe szappannal és meleg vízzel, öblítse le és hagyja teljesen megszáradni. Ez segíthet abban, hogy a pelenkakiütések enyhe esetei elmúljanak.
  • Vigyen fel cink-oxidot tartalmazó krémet a pelenka területének bőrére, hogy megvédje későbbi pelenkatartalom irritáló hatásától.
  • A törlőkendők kiszáríthatják a baba érzékeny bőrét. Ha használja őket, alkoholmentes és illattalan kendőt válasszon, és ne dörzsölje, inkább itassa le a bőrt.
  • Kerülje a babapor vagy talkum használatát. (3, 4, 5.)

 

A bőr elváltozása nem ritkán belső szervi betegség részjelensége. Amennyiben babánk bőrén olyan elváltozást észlelünk, melyeket nem tudjuk a fenti tényezőkkel magyarázni, mutassuk meg szakorvosnak.

 

A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést!

 

Irodalom:

1./ A. Rahma et al: Skin Barrier Function in Infants: Update and Outlook (Pharmaceutics 2022, 14, 433.)

2./ A. Cooke et al: Skin care for healthy babies at term: a systematic review of the evidence (Midwifery, 56. January 2018,  pp. 29-43.)

3./ Skin care for your baby (Paediatr Child Health Vol 12 No 3 March 2007)

4./ T. Oranges: Skin Physiology of the Neonate and Infant: Clinical Implications (Advances in Wound Care, Vol 4, Nr 10, 2015)

5./ A. Benitez Ojeda: Diaper Dermatitis (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559067/)

6./ Cseh Áron és mtsai: Gyermekkori betegségek és sürgősségi élethelyzetek otthoni megoldása (Semmelweis Kiadó, Budapest, 2015.)

 

SUD-HU-00194

 

Lezárás dátum: 2024.12.17.

Ajánló

Számíts néhány álmatlan éjszakára!
Amikről még nem hallottál.
Bébiszitter, nagymama, szomszéd néni?

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Ha kéred, jön. Ha akarod, megérkezik, bekopogtat és segít. Kérni és elfogadni, szeretni és nyitottnak lenni - fontos.

- Oravecz Nóra -

A legjobb baba ajándék!